Yageo 9T12062A5490FBHFT
9T12062A5490FBHFT picture photo
Mfg. Part Number
9T12062A5490FBHFT
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 549 OHM 1% 1/8W 1206
Datasheet Download
9T12062A5490FBHFT.pdf
Availability of 9T12062A5490FBHFT
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
9T12062A5490FBHFT Order Process
Ship out your order
Specifications of 9T12062A5490FBHFT
Internal Part NumberEIS-9T12062A5490FBHFT
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package5,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesRT
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)549
Tolerance±1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionThin Film
Features-
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case1206 (3216 Metric)
Supplier Device Package1206
Size / Dimension0.122" L x 0.063" W (3.10mm x 1.60mm)
Height0.026" (0.65mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)9T12062A5490FBHFT
Related Links9T12062A, 9T12062A5490FBHFT Datasheet, Yageo Distributor
9T12062A5490FBHFT Details Description
Related parts for 9T12062A5490FBHFT
PTC RESETTABLE 33V 750MA 1812L datasheet.pdf
1MM JMPR LGT 152 TYPE A 14POS datasheet.pdf
CONN RCPT 3POS PNL MNT SKT datasheet.pdf
DIODE ZENER 7.5V 3W DO204AL datasheet.pdf
HEADER BERGSTIK datasheet.pdf
HEATSINK 30X30X25MM R-TAB T412 datasheet.pdf
HEATSINK 60X60X20MM XCUT T412 datasheet.pdf
D-Sub Connector Plug, Male Pins 15 Position Through Hole, Right Angle Solder datasheet.pdf
CAP CER 1.6PF 50V NP0 0402 datasheet.pdf