Yageo 9T12062A5601BBHFT
9T12062A5601BBHFT picture photo
Mfg. Part Number
9T12062A5601BBHFT
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 5.6K OHM 0.1% 1/8W 1206
Datasheet Download
9T12062A5601BBHFT.pdf
Availability of 9T12062A5601BBHFT
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
9T12062A5601BBHFT Order Process
Ship out your order
Specifications of 9T12062A5601BBHFT
Internal Part NumberEIS-9T12062A5601BBHFT
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package5,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesRT
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)5.6k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionThin Film
Features-
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case1206 (3216 Metric)
Supplier Device Package1206
Size / Dimension0.122" L x 0.063" W (3.10mm x 1.60mm)
Height0.026" (0.65mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)9T12062A5601BBHFT
Related Links9T12062A, 9T12062A5601BBHFT Datasheet, Yageo Distributor
9T12062A5601BBHFT Details Description
Related parts for 9T12062A5601BBHFT
CONN MAGJACK 1PORT 100 BASE-TX datasheet.pdf
IC VIDEO AMP 300MHZ 16-SOIC datasheet.pdf
CAP TANT 6.8UF 35V 20% AXIAL datasheet.pdf
CAP CER 4700PF 200V X7R 1206 datasheet.pdf
RES SMD 30.9K OHM 1% 1/3W 0805 datasheet.pdf
TRIMMER 100K OHM 0.125W SMD datasheet.pdf