Amphenol RF A-1PA-132-180B2
A-1PA-132-180B2 picture photo
Mfg. Part Number
A-1PA-132-180B2
Manufacturer
Product Category
Coaxial Cables (RF)
Brief Description
CONN JUMPER AMC PLUG-PLUG 180MM
Datasheet Download
A-1PA-132-180B2.pdf
Availability of A-1PA-132-180B2
QUANTITY
A-1PA-132-180B2 Order Process
Ship out your order
Specifications of A-1PA-132-180B2
Internal Part NumberEIS-A-1PA-132-180B2
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Cable Assemblies
FamilyCoaxial Cables (RF)
SeriesAMC
GenderFemale to Female
StyleUMCC to UMCC
1st ConnectorUltra Miniature Coaxial Plug Female Socket, Right Angle
2nd ConnectorUltra Miniature Coaxial Plug Female Socket, Right Angle
Length7.09" (180mm)
Cable Type1.32mm OD Coaxial Cable
Impedance50 Ohm
Frequency - Max6GHz
ColorBlack
FeaturesShielded
Operating Temperature-40°C ~ 90°C