ASSMANN WSW Components A-2004-0-2-LP/S-R
A-2004-0-2-LP/S-R picture photo
Mfg. Part Number
A-2004-0-2-LP/S-R
Brief Description
CONN MOD JACK 6P6C R/A SHIELDED
Datasheet Download
A-2004-0-2-LP/S-R.pdf
Availability of A-2004-0-2-LP/S-R
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
A-2004-0-2-LP/S-R Order Process
Ship out your order
Specifications of A-2004-0-2-LP/S-R
Internal Part NumberEIS-A-2004-0-2-LP/S-R
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
Series-
PackagingTray
Connector TypeJack
Number of Positions/Contacts6p6c (RJ11, RJ12, RJ14, RJ25)
Number of Ports1
Number of Rows1
Mounting TypeThrough Hole
Orientation90° Angle (Right)
TerminationSolder
ShieldingShielded
Ratings-
FeaturesBoard Lock, Panel Stops
Contact FinishGold
Contact Finish Thickness30µin (0.76µm)
Housing MaterialPolybutylene Terephthalate (PBT), Glass Filled
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)A-2004-0-2-LP/S-R
Related LinksA-2004-0, A-2004-0-2-LP/S-R Datasheet, ASSMANN WSW Components Distributor
A-2004-0-2-LP/S-R Details Description
Related parts for A-2004-0-2-LP/S-R
IC EEPROM 1KBIT 2MHZ 8DIP datasheet.pdf
CONN BASE BOTTOM ENTRY SZB10 datasheet.pdf
RES ARRAY 3 RES 100 OHM 6SIP datasheet.pdf
CONN RCPT 16MM 4POS IP67 W/SCKT datasheet.pdf
CONN EDGECARD 88POS .156 EXTEND datasheet.pdf
RES 97.6 OHM 1W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SP3T 5A 120V datasheet.pdf
CABLE/EDGE CLIP 18LB 3.9"L BLACK datasheet.pdf
CAP ALUM 10UF 20% 200V RADIAL datasheet.pdf
CAP CER 1.2PF 25V NP0 0805 datasheet.pdf