ASSMANN WSW Components A-CCS-020-Z-SM
A-CCS-020-Z-SM picture photo
Mfg. Part Number
A-CCS-020-Z-SM
Manufacturer
Product Category
Sockets for ICs, Transistors
Brief Description
CONN SOCKET PLCC 20POS TIN
Datasheet Download
A-CCS-020-Z-SM.pdf
Availability of A-CCS-020-Z-SM
QUANTITY
A-CCS-020-Z-SM Order Process
Ship out your order
Specifications of A-CCS-020-Z-SM
Internal Part NumberEIS-A-CCS-020-Z-SM
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package39
Category Connectors, Interconnects
FamilySockets for ICs, Transistors
Series-
PackagingTube
TypePLCC
Number of Positions or Pins (Grid)20 (4 x 5)
Pitch - Mating0.050" (1.27mm)
Contact Finish - MatingTin
Contact Finish Thickness - Mating160µin (4.06µm)
Contact Material - MatingPhosphor Bronze
Mounting TypeSurface Mount
Features-
TerminationSolder
Pitch - Post0.050" (1.27mm)
Contact Finish - PostTin
Contact Finish Thickness - Post160µin (4.06µm)
Contact Material - PostPhosphor Bronze
Housing MaterialPolyamide (PA9T), Nylon 9T, Glass Filled
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
Termination Post Length0.122" (3.10mm)
Material Flammability RatingUL94 V-0
Current Rating1A
Contact Resistance15 mOhm
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)A-CCS-020-Z-SM
Related LinksA-CCS-0, A-CCS-020-Z-SM Datasheet, ASSMANN WSW Components Distributor
A-CCS-020-Z-SM Details Description
Related parts for A-CCS-020-Z-SM
RES SMD 33K OHM 0.05% 1/16W 0402 datasheet.pdf
CARD EDGE 144PS DL .100X.200 BLK datasheet.pdf
IC REG BUCK 1.875V 0.3A SOT23 datasheet.pdf
RES SMD 19.6K OHM 1% 1/3W 0805 datasheet.pdf
CONV DC/DC 3.5W 9-18VIN +/-09VOU datasheet.pdf
IC REG LDO 1.8V 3A TO263-3 datasheet.pdf
IC VOLT SUPERVISOR 2.32V SC70-3 datasheet.pdf
RES 5.6 OHM 2% 1W AXIAL datasheet.pdf
CONN RCPT 24POS FLANGE W/SKT datasheet.pdf
CAP FILM 0.15UF 10% 630VDC 2DIP datasheet.pdf
SWITCH ROCKER SP3T 0.4VA 20V datasheet.pdf
RES SMD 47K OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf