ASSMANN WSW Components A-CCS-020-Z-T
A-CCS-020-Z-T picture photo
Mfg. Part Number
A-CCS-020-Z-T
Brief Description
IC SOCKET PLCC 20POS TIN
Datasheet Download
A-CCS-020-Z-T.pdf
Availability of A-CCS-020-Z-T
QUANTITY
A-CCS-020-Z-T Order Process
Ship out your order
Specifications of A-CCS-020-Z-T
Internal Part NumberEIS-A-CCS-020-Z-T
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package39
TypePLCC
Number of Positions or Pins (Grid)20 (4 x 5)
Pitch - Mating0.050" (1.27mm)
Contact Material - MatingPhosphor Bronze
Mounting TypeThrough Hole
Features-
TerminationSolder
Pitch - Post0.050" (1.27mm)
Contact Material - PostPhosphor Bronze
Housing MaterialPolybutylene Terephthalate (PBT)
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
Termination Post Length0.132" (3.35mm)
Material Flammability RatingUL94 V-0
Current Rating-
Contact Resistance15 mOhm
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)A-CCS-020-Z-T
Related LinksA-CCS-, A-CCS-020-Z-T Datasheet, ASSMANN WSW Components Distributor
A-CCS-020-Z-T Details Description
Related parts for A-CCS-020-Z-T
IC SWITCH DUAL 1X1 US8 datasheet.pdf
GDT 250V 20% 10KA datasheet.pdf
IC BUFF/DVR NON-INVERT SOT23-5 datasheet.pdf
RES SMD 511 OHM 1% 1W 2512 datasheet.pdf
IC FPGA 100 I/O 144TQFP datasheet.pdf
RES 18.2K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
SE SURFACE BELT 1/4X18" A CRS datasheet.pdf
OSC PROG 2.5V 1.3NS 20PPM 2X2.5 datasheet.pdf
12" X 20 YDS datasheet.pdf
BNC OSCILLOSCOPE PROBE 100MHZ datasheet.pdf