ASSMANN WSW Components A-CCS-028-Z-SM
A-CCS-028-Z-SM picture photo
Mfg. Part Number
A-CCS-028-Z-SM
Brief Description
CONN SOCKET PLCC 28POS TIN
Datasheet Download
A-CCS-028-Z-SM.pdf
Availability of A-CCS-028-Z-SM
QUANTITY
A-CCS-028-Z-SM Order Process
Ship out your order
Specifications of A-CCS-028-Z-SM
Internal Part NumberEIS-A-CCS-028-Z-SM
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package33
TypePLCC
Number of Positions or Pins (Grid)28 (4 x 7)
Pitch - Mating0.050" (1.27mm)
Contact Material - MatingPhosphor Bronze
Mounting TypeSurface Mount
Features-
TerminationSolder
Pitch - Post0.050" (1.27mm)
Contact Material - PostPhosphor Bronze
Housing MaterialPolyamide (PA9T), Nylon 9T, Glass Filled
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
Termination Post Length0.122" (3.10mm)
Material Flammability RatingUL94 V-0
Current Rating1A
Contact Resistance15 mOhm
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)A-CCS-028-Z-SM
Related LinksA-CCS-0, A-CCS-028-Z-SM Datasheet, ASSMANN WSW Components Distributor
A-CCS-028-Z-SM Details Description
Related parts for A-CCS-028-Z-SM
CONN BASE SIDE ENTRY SZ4 PG29 datasheet.pdf
RES 412K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SPDT 0.4VA 20V datasheet.pdf
CONN EDGECARD 24POS .100 EYELET datasheet.pdf
CONN HDR STR STACK 10POS 2MM SMD datasheet.pdf
TRANS RF N-CH FET POWERSO-10RF datasheet.pdf
CONN RCPT 26POS CBL MNT W/PINS datasheet.pdf
CAP ALUM 470000UF 20% 16V SCREW datasheet.pdf
IC DSC 16BIT 32KB FLASH 44VTLA datasheet.pdf
IC REG LDO ADJ 1A TO220-5 datasheet.pdf
SENSOR TEMP I2C/SMBUS 8SOIC datasheet.pdf
CONN HOUSING RECEPT 8POS datasheet.pdf