ASSMANN WSW Components A-CCS-068-Z-SM
A-CCS-068-Z-SM picture photo
Mfg. Part Number
A-CCS-068-Z-SM
Brief Description
IC SOCKET PLCC 68POS TIN SMD
Datasheet Download
A-CCS-068-Z-SM.pdf
Availability of A-CCS-068-Z-SM
QUANTITY
A-CCS-068-Z-SM Order Process
Ship out your order
Specifications of A-CCS-068-Z-SM
Internal Part NumberEIS-A-CCS-068-Z-SM
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package19
TypePLCC
Number of Positions or Pins (Grid)68 (4 x 17)
Pitch - Mating0.050" (1.27mm)
Contact Material - MatingPhosphor Bronze
Mounting TypeSurface Mount
Features-
TerminationSolder
Pitch - Post0.050" (1.27mm)
Contact Material - PostPhosphor Bronze
Housing MaterialPolyamide (PA9T), Nylon 9T, Glass Filled
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
Termination Post Length-
Material Flammability RatingUL94 V-0
Current Rating1A
Contact Resistance15 mOhm
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)A-CCS-068-Z-SM
Related LinksA-CCS-0, A-CCS-068-Z-SM Datasheet, ASSMANN WSW Components Distributor
A-CCS-068-Z-SM Details Description
Related parts for A-CCS-068-Z-SM
AC/DC CONVERTER 12V 250W datasheet.pdf
CONN EDGECARD 50POS .100 EXTEND datasheet.pdf
IC REG LDO 1.8V 1.5A DDPAK datasheet.pdf
IC ACCELERATOR I2C HOTSWAP 8MSOP datasheet.pdf
CONN RCPT 43POS WALL MNT W/PINS datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 6.5V 75W datasheet.pdf
RES 68.1K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
FUSE GLASS 187MA 250VAC 3AB 3AG datasheet.pdf
IC CLK BUFFER 1:6 750MHZ 32QFN datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 9 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf
AC/DC DESKTOP ADAPTER 9V datasheet.pdf