ASSMANN WSW Components A-CCS20-G-R
A-CCS20-G-R picture photo
Mfg. Part Number
A-CCS20-G-R
Manufacturer
Product Category
Sockets for ICs, Transistors
Brief Description
CONN SOCKET PLCC 20POS GOLD
Datasheet Download
A-CCS20-G-R.pdf
Availability of A-CCS20-G-R
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
A-CCS20-G-R Order Process
Ship out your order
Specifications of A-CCS20-G-R
Internal Part NumberEIS-A-CCS20-G-R
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package31
Category Connectors, Interconnects
FamilySockets for ICs, Transistors
Series-
PackagingTube
TypePLCC
Number of Positions or Pins (Grid)20 (4 x 5)
Pitch - Mating0.050" (1.27mm)
Contact Finish - MatingGold
Contact Finish Thickness - Mating-
Contact Material - MatingPhosphor Bronze
Mounting TypeThrough Hole
FeaturesClosed Frame
TerminationSolder
Pitch - Post0.050" (1.27mm)
Contact Finish - PostGold
Contact Finish Thickness - Post-
Contact Material - PostPhosphor Bronze
Housing MaterialPolybutylene Terephthalate (PBT), Glass Filled
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
Termination Post Length0.130" (3.30mm)
Material Flammability RatingUL94 V-0
Current Rating1A
Contact Resistance30 mOhm
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)A-CCS20-G-R
Related LinksA-CCS, A-CCS20-G-R Datasheet, ASSMANN WSW Components Distributor
A-CCS20-G-R Details Description
Related parts for A-CCS20-G-R
TVS DIODE 90VWM 153.3VC SMC datasheet.pdf
CONN EDGECARD 62POS R/A .125 SLD datasheet.pdf
IC TXRX RS-232 W/SHTDWN 20TSSOP datasheet.pdf
RES 2.37K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
FUSE BOARD MOUNT 3A 32VDC 0603 datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SP3T 0.4VA 20V datasheet.pdf
CIR BRKR MAG-HYDR LEVER datasheet.pdf
HEATSHRINK 3/4-48" CLEAR datasheet.pdf
THERMISTOR NTC 4.7K OHM 10% 0805 datasheet.pdf
TERM BLOCK datasheet.pdf
SL ONE-WAY ROLLER LIMIT SWITCH datasheet.pdf
SOLDER SHIELD TERM 22 AWG LEAD datasheet.pdf