ASSMANN WSW Components A-CCS20-Z-SM-R
A-CCS20-Z-SM-R picture photo
Mfg. Part Number
A-CCS20-Z-SM-R
Manufacturer
Product Category
Sockets for ICs, Transistors
Brief Description
CONN SOCKET PLCC 20POS TIN
Datasheet Download
A-CCS20-Z-SM-R.pdf
Availability of A-CCS20-Z-SM-R
QUANTITY
A-CCS20-Z-SM-R Order Process
Ship out your order
Specifications of A-CCS20-Z-SM-R
Internal Part NumberEIS-A-CCS20-Z-SM-R
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package39
Category Connectors, Interconnects
FamilySockets for ICs, Transistors
Series-
PackagingTube
TypePLCC
Number of Positions or Pins (Grid)20 (4 x 5)
Pitch - Mating0.050" (1.27mm)
Contact Finish - MatingTin
Contact Finish Thickness - Mating150µin (3.81µm)
Contact Material - MatingPhosphor Bronze
Mounting TypeSurface Mount
FeaturesClosed Frame
TerminationSolder
Pitch - Post0.050" (1.27mm)
Contact Finish - PostTin
Contact Finish Thickness - Post150µin (3.81µm)
Contact Material - PostPhosphor Bronze
Housing MaterialPolybutylene Terephthalate (PBT), Glass Filled
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
Termination Post Length0.130" (3.30mm)
Material Flammability RatingUL94 V-0
Current Rating1A
Contact Resistance30 mOhm
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)A-CCS20-Z-SM-R
Related LinksA-CCS20, A-CCS20-Z-SM-R Datasheet, ASSMANN WSW Components Distributor
A-CCS20-Z-SM-R Details Description
Related parts for A-CCS20-Z-SM-R
RES SMD 4.32 OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
MOSFET P-CH 12V 4A 8-TSSOP datasheet.pdf
OSC PROG 2.5V CML HIGH 25PPM datasheet.pdf
IC D-TYPE POS TRG SNGL US8 datasheet.pdf
CONV DC/DC 5W 9-18VIN 05VOUT datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 16POS R/A 3.81MM datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 150W datasheet.pdf
SWITCH ROTARY SP12T datasheet.pdf
IC FPGA 552 I/O 1152FBGA datasheet.pdf
PIN-STAKED FLEX JUMPER 14POS datasheet.pdf
DIE SET W. LOCATOR F. HV SHIEL datasheet.pdf
CRYSTAL 4.00 MHZ 20.0PF SMD datasheet.pdf