ASSMANN WSW Components A-DF-50-PP/Z
A-DF-50-PP/Z picture photo
Mfg. Part Number
A-DF-50-PP/Z
Brief Description
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 50 Position Through Hole Solder
Datasheet Download
A-DF-50-PP/Z.pdf
Availability of A-DF-50-PP/Z
QUANTITY
A-DF-50-PP/Z Order Process
Ship out your order
Specifications of A-DF-50-PP/Z
Internal Part NumberEIS-A-DF-50-PP/Z
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package40
Connector TypeReceptacle, Female Sockets
Number of Positions50
Number of Rows3
Shell Size, Connector Layout5 (DD, D)
Contact TypeSignal
Mounting TypeThrough Hole
Flange FeatureHousing/Shell (Unthreaded)
TerminationSolder
Features-
Shell Material, FinishSteel, Tin Plated
Contact FinishGold
Contact Finish ThicknessFlash
Ingress Protection-
Operating Temperature-20°C ~ 105°C
Voltage Rating250V
Current Rating3A
Housing MaterialPolybutylene Terephthalate (PBT), Glass Filled
ColorGray
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)A-DF-50-PP/Z
Related LinksA-DF-5, A-DF-50-PP/Z Datasheet, ASSMANN WSW Components Distributor
A-DF-50-PP/Z Details Description
Related parts for A-DF-50-PP/Z
FERRULE 10.0MM 28 RED 1 = 100PCS datasheet.pdf
CONN EDGECARD 24POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
IC FET BUS SWITCH DUAL US8 datasheet.pdf
GDT 120V 5KA THROUGH HOLE datasheet.pdf
CABLE 2POS M12 SOCKET-WIRE 10M datasheet.pdf
RES 100K OHM 10W 5% AXIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 8V 200W datasheet.pdf
AVT3(FS-T) SNAP ACTON SWITCH datasheet.pdf
OSC MEMS PROG 2.5X2.0MM 3.3V datasheet.pdf