ASSMANN WSW Components A-DFF-25LPIII/Z-UNC
A-DFF-25LPIII/Z-UNC picture photo
Mfg. Part Number
A-DFF-25LPIII/Z-UNC
Brief Description
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 25 Position Free Hanging (In-Line) IDC, Ribbon Cable
Datasheet Download
A-DFF-25LPIII/Z-UNC.pdf
Availability of A-DFF-25LPIII/Z-UNC
QUANTITY
A-DFF-25LPIII/Z-UNC Order Process
Ship out your order
Specifications of A-DFF-25LPIII/Z-UNC
Internal Part NumberEIS-A-DFF-25LPIII/Z-UNC
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductAssmann - IDC Connectors and Cables
Cable Assemblies
Standard Package48
Connector TypeReceptacle, Female Sockets
Number of Positions25
Number of Rows2
Shell Size, Connector Layout3 (DB, B)
Contact TypeSignal
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
Flange FeatureHousing/Shell (4-40)
TerminationIDC, Ribbon Cable
FeaturesFeed Through, Strain Relief
Shell Material, FinishSteel, Tin Plated
Contact FinishGold
Contact Finish ThicknessFlash
Ingress Protection-
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
Voltage Rating250V
Current Rating3A
Housing MaterialPolybutylene Terephthalate (PBT), Glass Filled
ColorBlack
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)A-DFF-25LPIII/Z-UNC
Related LinksA-DFF-25L, A-DFF-25LPIII/Z-UNC Datasheet, ASSMANN WSW Components Distributor
A-DFF-25LPIII/Z-UNC Details Description
Related parts for A-DFF-25LPIII/Z-UNC
Connector Receptacle 42 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
IC SDRAM 256MBIT 100MHZ 90VFBGA datasheet.pdf
HEAT SINK 19MM X 19MM X 24.5MM datasheet.pdf
RES SMD 9.1K OHM 1% 1/3W 0805 datasheet.pdf
OPTOISO 5KV DARL W/BASE 6SMD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 100W datasheet.pdf
RES 115 OHM 1/10W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 1.5M OHM 1/2W 5% AXIAL datasheet.pdf
FIXED IND 39UH 179MA 5 OHM SMD datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 25 Position Through Hole Press-Fit datasheet.pdf
CAP FILM 150NF 5% 400VDC RAD datasheet.pdf