ASSMANN WSW Components A-DS50PP-TAXL-B-R
A-DS50PP-TAXL-B-R picture photo
Mfg. Part Number
A-DS50PP-TAXL-B-R
Manufacturer
Product Category
D-Sub Connectors
Brief Description
D-Sub Connector Plug, Male Pins 50 Position Through Hole Solder
Datasheet Download
A-DS50PP-TAXL-B-R.pdf
Availability of A-DS50PP-TAXL-B-R
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
A-DS50PP-TAXL-B-R Order Process
Ship out your order
Specifications of A-DS50PP-TAXL-B-R
Internal Part NumberEIS-A-DS50PP-TAXL-B-R
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package40
Category Connectors, Interconnects
FamilyD-Sub Connectors
Series-
PackagingTray
Connector StyleD-Sub
Connector TypePlug, Male Pins
Number of Positions50
Number of Rows3
Shell Size, Connector Layout5 (DD, D)
Contact TypeSignal
Mounting TypeThrough Hole
Flange FeatureBoard Side (4-40)
TerminationSolder
Features-
Shell Material, FinishSteel, Tin Plated
Contact FinishGold
Contact Finish ThicknessFlash
Ingress Protection-
Operating Temperature-
Voltage Rating-
Current Rating5A
Housing MaterialPolybutylene Terephthalate (PBT)
Color-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)A-DS50PP-TAXL-B-R
Related LinksA-DS50PP, A-DS50PP-TAXL-B-R Datasheet, ASSMANN WSW Components Distributor
A-DS50PP-TAXL-B-R Details Description
Related parts for A-DS50PP-TAXL-B-R
RES SMD 86.6KOHM 0.5% 1/10W 0603 datasheet.pdf
Connector Receptacle 42 Position 0.079" (2.00mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
CONN EDGECARD 56POS .156 EYELET datasheet.pdf
FIXED IND 470NH 700MA 150 MOHM datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 24 Circuit 0.438" (11.12mm) datasheet.pdf
RES 12.1 OHM 2W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 32POS SKT datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SPDT 5A 120V datasheet.pdf
FERRITE CORE ETD 2.2UH N87 datasheet.pdf
TERMINAL MAG-MATE datasheet.pdf
DIODE SCHOTTKY 30V 3A TO277A datasheet.pdf