ASSMANN WSW Components A-DSF-37LPIII/Z
A-DSF-37LPIII/Z picture photo
Mfg. Part Number
A-DSF-37LPIII/Z
Manufacturer
Product Category
D-Sub Connectors
Brief Description
D-Sub Connector Plug, Male Pins 37 Position Free Hanging (In-Line) IDC, Ribbon Cable
Datasheet Download
A-DSF-37LPIII/Z.pdf
Availability of A-DSF-37LPIII/Z
QUANTITY
A-DSF-37LPIII/Z Order Process
Ship out your order
Specifications of A-DSF-37LPIII/Z
Internal Part NumberEIS-A-DSF-37LPIII/Z
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductAssmann - IDC Connectors and Cables
Cable Assemblies
Standard Package32
Category Connectors, Interconnects
FamilyD-Sub Connectors
Series-
PackagingTray
Connector StyleD-Sub
Connector TypePlug, Male Pins
Number of Positions37
Number of Rows2
Shell Size, Connector Layout4 (DC, C)
Contact TypeSignal
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
Flange FeatureHousing/Shell (Unthreaded)
TerminationIDC, Ribbon Cable
FeaturesFeed Through, Grounding Indents, Strain Relief
Shell Material, FinishSteel
Contact FinishGold
Contact Finish Thickness-
Ingress Protection-
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
Voltage Rating250V
Current Rating3A
Housing MaterialPolybutylene Terephthalate (PBT), Glass Filled
Color-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)A-DSF-37LPIII/Z
Related LinksA-DSF-3, A-DSF-37LPIII/Z Datasheet, ASSMANN WSW Components Distributor
A-DSF-37LPIII/Z Details Description
Related parts for A-DSF-37LPIII/Z
PATCHCORD BANTAM 3COND 1FT GREEN datasheet.pdf
IC JK TYPE NEG TRG DUAL 16SOIC datasheet.pdf
IC INVERTER GATE LP DUAL 6-DSBGA datasheet.pdf
RES SMD 11K OHM 5% 1W 2010 datasheet.pdf
EUROCARD TYPE C datasheet.pdf
FAN AXIAL 92X20MM 24VDC WIRE datasheet.pdf
IC FPGA 360 I/O 484FPBGA datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 75W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.8V 100W datasheet.pdf
IC DAC 16BIT I2C/SRL 16LFCSP datasheet.pdf
OSC PROG 3.3V 1.3NS 20PPM 2X2.5 datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 12POS PIN datasheet.pdf