ASSMANN WSW Components A-HDS44LL-TAXL-B-R
A-HDS44LL-TAXL-B-R picture photo
Mfg. Part Number
A-HDS44LL-TAXL-B-R
Manufacturer
Product Category
D-Sub Connectors
Brief Description
D-Sub Connector Plug, Male Pins 44 Position Free Hanging (In-Line) Solder Cup
Datasheet Download
A-HDS44LL-TAXL-B-R.pdf
Availability of A-HDS44LL-TAXL-B-R
QUANTITY
A-HDS44LL-TAXL-B-R Order Process
Ship out your order
Specifications of A-HDS44LL-TAXL-B-R
Internal Part NumberEIS-A-HDS44LL-TAXL-B-R
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package40
Category Connectors, Interconnects
FamilyD-Sub Connectors
Series-
PackagingTray
Connector StyleD-Sub, High Density
Connector TypePlug, Male Pins
Number of Positions44
Number of Rows3
Shell Size, Connector Layout3 (DB, B) High Density
Contact TypeSignal
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
Flange FeatureHousing/Shell (4-40)
TerminationSolder Cup
FeaturesGrounding Indents
Shell Material, FinishSteel, Tin Plated
Contact FinishGold
Contact Finish Thickness-
Ingress Protection-
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Voltage Rating-
Current Rating5A
Housing MaterialPolybutylene Terephthalate (PBT)
Color-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)A-HDS44LL-TAXL-B-R
Related LinksA-HDS44LL, A-HDS44LL-TAXL-B-R Datasheet, ASSMANN WSW Components Distributor
A-HDS44LL-TAXL-B-R Details Description
Related parts for A-HDS44LL-TAXL-B-R
SWITCH PUSHBUTTON SPDT 5A 125V datasheet.pdf
HEADER OPEN SLDRCUP .900 64POS datasheet.pdf
CONN EDGECARD 20POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD EXTEND 86POS 0.156 datasheet.pdf
LED SNAP-IN PANEL 5MM 12V RED datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON DPDT 7A 125V datasheet.pdf
RES SMD 6.65KOHM 0.1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
KEYPAD 3X4 MATRIX datasheet.pdf
MOSFET N-CH 500V 12A TO220FP datasheet.pdf