ASSMANN WSW Components A-TB100-TR10H
A-TB100-TR10H picture photo
Mfg. Part Number
A-TB100-TR10H
Datasheet Download
A-TB100-TR10H.pdf
Availability of A-TB100-TR10H
QUANTITY
A-TB100-TR10H Order Process
Ship out your order
Specifications of A-TB100-TR10H
Internal Part NumberEIS-A-TB100-TR10H
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package600
Number of Levels1
Positions Per Level10
Pitch0.394" (10.00mm)
Mating OrientationHorizontal with Board
Current20A
Voltage300V
Wire Gauge12-22 AWG
Mounting TypeThrough Hole
Wire TerminationScrew - Pressure Clip
Features-
ColorGreen
Operating Temperature-40°C ~ 115°C
Housing MaterialThermoplastic
Contact Material - Plating-
Clamp Material - PlatingSteel - Zinc Plated
Screw Material - PlatingSteel - Zinc Plated
Torque - Screw0.27 Nm (2.4 Lb-In)
Screw ThreadM2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)A-TB100-TR10H
Related LinksA-TB10, A-TB100-TR10H Datasheet, ASSMANN WSW Components Distributor
A-TB100-TR10H Details Description
Related parts for A-TB100-TR10H
CAP FILM 0.15UF 5% 50VDC RADIAL datasheet.pdf
IDC CABLE - ASC14B/AE14G/APK14B datasheet.pdf
LEVER SPRNG ROLL FOR LIMT SWITCH datasheet.pdf
KIT MASTER DEV 869MHZ ES RS232 datasheet.pdf
Connector Quick Connect Receptacle 16-20 AWG 0.187" (4.75mm) Crimp datasheet.pdf
Connector Quick Connect Receptacle 18-22 AWG 0.187" (4.75mm) Crimp datasheet.pdf
RES 95.3K OHM 1/8W .5% AXIAL datasheet.pdf
EPII 4 POS CABLE ASSEMBLY datasheet.pdf
FIXED IND 560UH 105MA 8.4 OHM datasheet.pdf
GIC 2.5 W CAP HSG 2P YELLOW datasheet.pdf