ASSMANN WSW Components A-TB100-TR11V
A-TB100-TR11V picture photo
Mfg. Part Number
A-TB100-TR11V
Datasheet Download
A-TB100-TR11V.pdf
Availability of A-TB100-TR11V
QUANTITY
A-TB100-TR11V Order Process
Ship out your order
Specifications of A-TB100-TR11V
Internal Part NumberEIS-A-TB100-TR11V
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package600
Number of Levels1
Positions Per Level11
Pitch0.394" (10.00mm)
Mating OrientationHorizontal with Board
Current20A
Voltage300V
Wire Gauge12-22 AWG
Mounting TypeThrough Hole
Wire TerminationScrew - Pressure Clip
Features-
ColorGreen
Operating Temperature-40°C ~ 115°C
Housing MaterialThermoplastic
Contact Material - Plating-
Clamp Material - PlatingSteel - Zinc Plated
Screw Material - PlatingSteel - Zinc Plated
Torque - Screw0.27 Nm (2.4 Lb-In)
Screw ThreadM2.5
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)A-TB100-TR11V
Related LinksA-TB10, A-TB100-TR11V Datasheet, ASSMANN WSW Components Distributor
A-TB100-TR11V Details Description
Related parts for A-TB100-TR11V
TRIMMER 10 OHM 0.5W TH datasheet.pdf
FUSE BRD MNT 3.15A 250VAC 125VDC datasheet.pdf
CONN HEADER 14POS R/A TIN datasheet.pdf
IC PWR SUPPLY CTLR 280W ESIP-16 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 75W datasheet.pdf
CONN PLUG 15POS STRGHT W/SKT datasheet.pdf
RES 1.21M OHM 1/2W 2% AXIAL datasheet.pdf
VARISTOR 324V 10KA DISC 20MM datasheet.pdf
CONN ADAPTER 54P-54P F-M PNL MNT datasheet.pdf
DIODE ZENER 62V 200MW SOD323 datasheet.pdf
SCR 400V 1435A E-PUK datasheet.pdf