ASSMANN WSW Components A-TB350-OQ16CV
A-TB350-OQ16CV picture photo
Mfg. Part Number
A-TB350-OQ16CV
Manufacturer
Product Category
Terminal Blocks - Headers, Plugs and Sockets
Brief Description
TERMINAL BLOCK
Datasheet Download
A-TB350-OQ16CV.pdf
Availability of A-TB350-OQ16CV
QUANTITY
A-TB350-OQ16CV Order Process
Ship out your order
Specifications of A-TB350-OQ16CV
Internal Part NumberEIS-A-TB350-OQ16CV
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package500
Category Connectors, Interconnects
FamilyTerminal Blocks - Headers, Plugs and Sockets
Series-
PackagingBulk
TypeHeader, Male Pins, Shrouded (4 Side)
Number of Positions16
Positions Per Level16
Number of Levels1
Pitch0.138" (3.50mm)
Header OrientationVertical
Plug Wire Entry-
Termination StyleSolder
Mounting TypeThrough Hole
Current - IEC-
Voltage - IEC-
Current - UL10A
Voltage - UL300V
Wire Gauge or Range - AWG-
Wire Gauge or Range - mm²-
ColorGreen
Operating Temperature-30°C ~ 105°C
Contact Mating FinishTin
Features-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)A-TB350-OQ16CV
Related LinksA-TB350, A-TB350-OQ16CV Datasheet, ASSMANN WSW Components Distributor
A-TB350-OQ16CV Details Description
Related parts for A-TB350-OQ16CV
MODULE PWR ENT DL FUSE FILTER 3A datasheet.pdf
RES SMD 28K OHM 0.25% 1/4W 1206 datasheet.pdf
TRANS PNP 32V 0.8A SOT-23 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 62POS .100 EXTEND datasheet.pdf
CONN HEADER 52POS R/A .100 GOLD datasheet.pdf
IC OPAMP BUFFER 130MHZ 8UMAX datasheet.pdf
RES SMD 0.015 OHM 1% 1W 2512 datasheet.pdf
RES CHAS MNT 82M OHM 1% 50W datasheet.pdf
5120 APPLIANCE INLET FILTER 1A datasheet.pdf
Connector Socket 24 Position 0.050" (1.27mm) Gold Surface Mount, Right Angle datasheet.pdf