ASSMANN WSW Components A-TB350-T507
A-TB350-T507 picture photo
Mfg. Part Number
A-TB350-T507
Manufacturer
Product Category
Terminal Blocks - Wire to Board
Datasheet Download
A-TB350-T507.pdf
Availability of A-TB350-T507
QUANTITY
A-TB350-T507 Order Process
Ship out your order
Specifications of A-TB350-T507
Internal Part NumberEIS-A-TB350-T507
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package800
Category Connectors, Interconnects
FamilyTerminal Blocks - Wire to Board
SeriesA-TB350
PackagingBulk
Number of Levels1
Positions Per Level7
Pitch0.138" (3.50mm)
Mating OrientationHorizontal with Board
Current10A
Voltage250V
Wire Gauge16-26 AWG
Mounting TypeThrough Hole
Wire TerminationScrew - Leaf Spring, Wire Guard
FeaturesInterlocking (Side)
ColorGreen
Operating Temperature-40°C ~ 115°C
Housing MaterialThermoplastic
Contact Material - PlatingBrass - Tin Plated
Clamp Material - PlatingSteel, Stainless
Screw Material - PlatingSteel - Zinc Plated
Torque - Screw0.2 Nm (1.7 Lb-In)
Screw ThreadM2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)A-TB350-T507
Related LinksA-TB35, A-TB350-T507 Datasheet, ASSMANN WSW Components Distributor
A-TB350-T507 Details Description
Related parts for A-TB350-T507
OPTOISO 3.75KV PUSH PULL 8SO datasheet.pdf
CONN MALE 240POS 8ROW SMD GOLD datasheet.pdf
TOOL INSERTION FOR 53 SERIES datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.5V 50W datasheet.pdf
RES 10.1K OHM 1/2W .5% AXIAL datasheet.pdf
IC BUFFER 140MHZ 5CH 3.3V 8TSSOP datasheet.pdf
CAP CER 6PF 400VAC NP0 RADIAL datasheet.pdf
IC DETECTOR VOLT 3.5V OD SSOP3 datasheet.pdf
RES SMD 6.8K OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CONN HSG PLUG 10POS STRGHT PIN datasheet.pdf
RES SMD 475 OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf