ASSMANN WSW Components A-TB350-T515
A-TB350-T515 picture photo
Mfg. Part Number
A-TB350-T515
Manufacturer
Product Category
Terminal Blocks - Wire to Board
Datasheet Download
A-TB350-T515.pdf
Availability of A-TB350-T515
QUANTITY
A-TB350-T515 Order Process
Ship out your order
Specifications of A-TB350-T515
Internal Part NumberEIS-A-TB350-T515
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package500
Category Connectors, Interconnects
FamilyTerminal Blocks - Wire to Board
SeriesA-TB350
PackagingBulk
Number of Levels1
Positions Per Level15
Pitch0.138" (3.50mm)
Mating OrientationHorizontal with Board
Current10A
Voltage250V
Wire Gauge16-26 AWG
Mounting TypeThrough Hole
Wire TerminationScrew - Leaf Spring, Wire Guard
FeaturesInterlocking (Side)
ColorGreen
Operating Temperature-40°C ~ 115°C
Housing MaterialThermoplastic
Contact Material - PlatingBrass - Tin Plated
Clamp Material - PlatingSteel, Stainless
Screw Material - PlatingSteel - Zinc Plated
Torque - Screw0.2 Nm (1.7 Lb-In)
Screw ThreadM2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)A-TB350-T515
Related LinksA-TB35, A-TB350-T515 Datasheet, ASSMANN WSW Components Distributor
A-TB350-T515 Details Description
Related parts for A-TB350-T515
RES SMD 28K OHM 0.5% 1/8W 1206 datasheet.pdf
CONVERTER DC/DC 12V REG OUT 1W datasheet.pdf
CONN HEADER 58POS .100" DUAL TIN datasheet.pdf
RES SMD 9.1 OHM 5% 1/8W 0805 datasheet.pdf
RELAY GEN PURPOSE DPDT 5A 220V datasheet.pdf
CONN RCPT 3POS W/PIN BOX datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 200W datasheet.pdf
CONN SOCKET 36POS CLOSE END W/SR datasheet.pdf