ASSMANN WSW Components A-TB350-T518
A-TB350-T518 picture photo
Mfg. Part Number
A-TB350-T518
Manufacturer
Product Category
Terminal Blocks - Wire to Board
Brief Description
TERMINAL BLOCK
Datasheet Download
A-TB350-T518.pdf
Availability of A-TB350-T518
QUANTITY
A-TB350-T518 Order Process
Ship out your order
Specifications of A-TB350-T518
Internal Part NumberEIS-A-TB350-T518
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package500
Category Connectors, Interconnects
FamilyTerminal Blocks - Wire to Board
SeriesA-TB350
PackagingBulk
Number of Levels1
Positions Per Level18
Pitch0.138" (3.50mm)
Mating OrientationHorizontal with Board
Current10A
Voltage250V
Wire Gauge16-26 AWG
Mounting TypeThrough Hole
Wire TerminationScrew - Leaf Spring, Wire Guard
FeaturesInterlocking (Side)
ColorGreen
Operating Temperature-40°C ~ 115°C
Housing MaterialThermoplastic
Contact Material - PlatingBrass - Tin Plated
Clamp Material - PlatingSteel, Stainless
Screw Material - PlatingSteel - Zinc Plated
Torque - Screw0.2 Nm (1.7 Lb-In)
Screw ThreadM2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)A-TB350-T518
Related LinksA-TB35, A-TB350-T518 Datasheet, ASSMANN WSW Components Distributor
A-TB350-T518 Details Description
Related parts for A-TB350-T518
RELAY GEN PURPOSE SPDT 20A 6V datasheet.pdf
CONN RCPT 52POS .100" DUAL HORZ datasheet.pdf
CONN EDGECARD 62POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 2V 10W datasheet.pdf
RES 267 OHM 5W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE DPDT 5A 120V datasheet.pdf
CRIMP TOOL CTI 6 W/CERTIFICATION datasheet.pdf
SC-SMT 3.81/07/90LF 1.5SN BK datasheet.pdf
RES SMD 909K OHM 0.1% 5/8W 0805 datasheet.pdf