ASSMANN WSW Components A-TB350-TE14
A-TB350-TE14 picture photo
Mfg. Part Number
A-TB350-TE14
Manufacturer
Product Category
Terminal Blocks - Wire to Board
Brief Description
TERMINAL BLOCK
Datasheet Download
A-TB350-TE14.pdf
Availability of A-TB350-TE14
QUANTITY
A-TB350-TE14 Order Process
Ship out your order
Specifications of A-TB350-TE14
Internal Part NumberEIS-A-TB350-TE14
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package500
Category Connectors, Interconnects
FamilyTerminal Blocks - Wire to Board
SeriesA-TB350
PackagingBulk
Number of Levels1
Positions Per Level14
Pitch0.138" (3.50mm)
Mating OrientationHorizontal with Board
Current10A
Voltage125V
Wire Gauge16-26 AWG
Mounting TypeThrough Hole
Wire TerminationScrew - Leaf Spring, Wire Guard
FeaturesInterlocking (Side)
ColorBlack
Operating Temperature-40°C ~ 115°C
Housing MaterialThermoplastic
Contact Material - PlatingBrass - Tin Plated
Clamp Material - PlatingSteel, Stainless
Screw Material - PlatingSteel - Zinc Plated
Torque - Screw0.2 Nm (1.7 Lb-In)
Screw ThreadM2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)A-TB350-TE14
Related LinksA-TB35, A-TB350-TE14 Datasheet, ASSMANN WSW Components Distributor
A-TB350-TE14 Details Description
Related parts for A-TB350-TE14
CIR BRKR THRM 2A 250VAC 32VDC datasheet.pdf
RELAY OPTO AC/DC 60V 500MA 4-SOP datasheet.pdf
FUSE GLASS 2.5A 250VAC 125VDC datasheet.pdf
RES SMD 1.74K OHM 1% 1/10W 0402 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 62POS .125 SQ WW datasheet.pdf
RES SMD 9.53 OHM 0.1% 1/10W 0805 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 40V 100W datasheet.pdf
RES SMD 12.6K OHM 0.1% 1/5W 1005 datasheet.pdf
IC RTC CLK/CALENDAR SPI 14-TSSOP datasheet.pdf
CONTACT PIN CRIMP 26-30AWG TIN datasheet.pdf
MICRO 31C S 20" WHT JACKP NI datasheet.pdf