ASSMANN WSW Components A-TB350-TE18
A-TB350-TE18 picture photo
Mfg. Part Number
A-TB350-TE18
Manufacturer
Product Category
Terminal Blocks - Wire to Board
Brief Description
TERMINAL BLOCK
Datasheet Download
A-TB350-TE18.pdf
Availability of A-TB350-TE18
QUANTITY
A-TB350-TE18 Order Process
Ship out your order
Specifications of A-TB350-TE18
Internal Part NumberEIS-A-TB350-TE18
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package500
Category Connectors, Interconnects
FamilyTerminal Blocks - Wire to Board
SeriesA-TB350
PackagingBulk
Number of Levels1
Positions Per Level18
Pitch0.138" (3.50mm)
Mating OrientationHorizontal with Board
Current10A
Voltage125V
Wire Gauge16-26 AWG
Mounting TypeThrough Hole
Wire TerminationScrew - Leaf Spring, Wire Guard
FeaturesInterlocking (Side)
ColorBlack
Operating Temperature-40°C ~ 115°C
Housing MaterialThermoplastic
Contact Material - PlatingBrass - Tin Plated
Clamp Material - PlatingSteel, Stainless
Screw Material - PlatingSteel - Zinc Plated
Torque - Screw0.2 Nm (1.7 Lb-In)
Screw ThreadM2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)A-TB350-TE18
Related LinksA-TB35, A-TB350-TE18 Datasheet, ASSMANN WSW Components Distributor
A-TB350-TE18 Details Description
Related parts for A-TB350-TE18
FIXED IND 560NH 550MA 500 MOHM datasheet.pdf
OPTOISO 5.3KV DARL W/BASE 6SMD datasheet.pdf
RES SMD 357 OHM 0.5% 1/8W 0805 datasheet.pdf
DGTL ISO 4KV 3CH GEN PURP 16SOIC datasheet.pdf
TVS DIODE 85VWM 137VC SMA datasheet.pdf
CONN TERM SIAMEZE 18-34AWG .187 datasheet.pdf
RES 882 OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
RES 120 OHM 1W 0.1% WW AXIAL datasheet.pdf
RES 82 OHM 0.3W 0.01% RADIAL datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON SPDT 0.4VA 28V datasheet.pdf
RES ARRAY 9 RES 330 OHM 10SIP datasheet.pdf