ASSMANN WSW Components A-TB350-TE24
A-TB350-TE24 picture photo
Mfg. Part Number
A-TB350-TE24
Datasheet Download
A-TB350-TE24.pdf
Availability of A-TB350-TE24
QUANTITY
A-TB350-TE24 Order Process
Ship out your order
Specifications of A-TB350-TE24
Internal Part NumberEIS-A-TB350-TE24
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package500
Number of Levels1
Positions Per Level24
Pitch0.138" (3.50mm)
Mating OrientationHorizontal with Board
Current10A
Voltage125V
ColorBlack
Operating Temperature-40°C ~ 115°C
Housing MaterialThermoplastic
Contact Material - PlatingBrass - Tin Plated
Clamp Material - PlatingSteel, Stainless
Screw Material - PlatingSteel - Zinc Plated
Torque - Screw0.2 Nm (1.7 Lb-In)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)A-TB350-TE24
Related LinksA-TB35, A-TB350-TE24 Datasheet, ASSMANN WSW Components Distributor
A-TB350-TE24 Details Description
Related parts for A-TB350-TE24
IC OPAMP GP 1.2MHZ RRO 8SO datasheet.pdf
SWITCH ROCKER SPDT 0.4VA 28V datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 68 Position Through Hole Solder datasheet.pdf
CONN EDGECARD 62POS .100 EYELET datasheet.pdf