ASSMANN WSW Components A-TB350-TF11
A-TB350-TF11 picture photo
Mfg. Part Number
A-TB350-TF11
Manufacturer
Product Category
Terminal Blocks - Wire to Board
Brief Description
TERMINAL BLOCK
Datasheet Download
A-TB350-TF11.pdf
Availability of A-TB350-TF11
QUANTITY
A-TB350-TF11 Order Process
Ship out your order
Specifications of A-TB350-TF11
Internal Part NumberEIS-A-TB350-TF11
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package600
Category Connectors, Interconnects
FamilyTerminal Blocks - Wire to Board
SeriesA-TB350
PackagingBulk
Number of Levels1
Positions Per Level11
Pitch0.138" (3.50mm)
Mating OrientationVertical with Board
Current10A
Voltage125V
Wire Gauge16-26 AWG
Mounting TypeThrough Hole
Wire TerminationScrew - Leaf Spring, Wire Guard
FeaturesInterlocking (Side)
ColorBlack
Operating Temperature-40°C ~ 115°C
Housing MaterialThermoplastic
Contact Material - PlatingBrass
Clamp Material - PlatingSteel, Stainless
Screw Material - PlatingSteel - Zinc Chromate
Torque - Screw0.2 Nm (1.7 Lb-In)
Screw ThreadM2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)A-TB350-TF11
Related LinksA-TB35, A-TB350-TF11 Datasheet, ASSMANN WSW Components Distributor
A-TB350-TF11 Details Description
Related parts for A-TB350-TF11
IC OPAMP VIDEO TRIPLE 14-TSSOP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 80POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
ENCODER OPT 32POS PB 6" CABLE datasheet.pdf
CONN HDR STR STACK 34POS 2MM SMD datasheet.pdf
SW ROTARY 3DECK SMALL KNOB datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON datasheet.pdf
FIXED IND 130NH 50MA 7.3 OHM SMD datasheet.pdf
CAP ALUM 25000UF 75V SCREW datasheet.pdf
UNIVERSAL MAT UMQ-2412-C datasheet.pdf
CAP CER 5.4PF 100V NP0 0603 datasheet.pdf
ST-17P1N8AH100S datasheet.pdf
CAP FILM 0.056UF 5% 100VDC RDL datasheet.pdf