ASSMANN WSW Components A-TB350-TF14
A-TB350-TF14 picture photo
Mfg. Part Number
A-TB350-TF14
Manufacturer
Product Category
Terminal Blocks - Wire to Board
Brief Description
TERMINAL BLOCK
Datasheet Download
A-TB350-TF14.pdf
Availability of A-TB350-TF14
QUANTITY
A-TB350-TF14 Order Process
Ship out your order
Specifications of A-TB350-TF14
Internal Part NumberEIS-A-TB350-TF14
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package500
Category Connectors, Interconnects
FamilyTerminal Blocks - Wire to Board
SeriesA-TB350
PackagingBulk
Number of Levels1
Positions Per Level14
Pitch0.138" (3.50mm)
Mating OrientationVertical with Board
Current10A
Voltage125V
Wire Gauge16-26 AWG
Mounting TypeThrough Hole
Wire TerminationScrew - Leaf Spring, Wire Guard
FeaturesInterlocking (Side)
ColorBlack
Operating Temperature-40°C ~ 115°C
Housing MaterialThermoplastic
Contact Material - PlatingBrass
Clamp Material - PlatingSteel, Stainless
Screw Material - PlatingSteel - Zinc Chromate
Torque - Screw0.2 Nm (1.7 Lb-In)
Screw ThreadM2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)A-TB350-TF14
Related LinksA-TB35, A-TB350-TF14 Datasheet, ASSMANN WSW Components Distributor
A-TB350-TF14 Details Description
Related parts for A-TB350-TF14
IDC CABLE - MSC60K/MC60M/MCE60K datasheet.pdf
FUSE BRD MNT 1A 125VAC/VDC AXIAL datasheet.pdf
CONN PLUG 190POS VERT .025 SMD datasheet.pdf
IC ENCORE XP MCU FLASH 16K 44QFN datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 95V 150W datasheet.pdf
RES 80.6K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
CAP FILM 5600PF 5% 63VDC RADIAL datasheet.pdf
CAP ALUM 4700UF 20% 16V RADIAL datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SPDT 5A 120V datasheet.pdf
OSC PROG 1.8V 1.3NS 30PPM 2X2.5 datasheet.pdf