ASSMANN WSW Components A-TB350-TH12
A-TB350-TH12 picture photo
Mfg. Part Number
A-TB350-TH12
Manufacturer
Product Category
Terminal Blocks - Headers, Plugs and Sockets
Datasheet Download
A-TB350-TH12.pdf
Availability of A-TB350-TH12
QUANTITY
A-TB350-TH12 Order Process
Ship out your order
Specifications of A-TB350-TH12
Internal Part NumberEIS-A-TB350-TH12
Category Connectors, Interconnects
FamilyTerminal Blocks - Headers, Plugs and Sockets
Series-
PackagingBulk
TypePlug for Unshrouded Header
Number of Positions12
Positions Per Level12
Number of Levels1
Pitch0.138" (3.50mm)
Header Orientation-
Plug Wire Entry90°
Termination StyleScrew - Leaf Spring, Wire Guard
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
Current - IEC-
Voltage - IEC-
Current - UL10A
Voltage - UL300V
Wire Gauge or Range - AWG16-28 AWG
Wire Gauge or Range - mm²-
ColorGreen
Operating Temperature-40°C ~ 115°C
Contact Mating FinishTin
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)A-TB350-TH12
Related LinksA-TB35, A-TB350-TH12 Datasheet, ASSMANN WSW Components Distributor
A-TB350-TH12 Details Description
Related parts for A-TB350-TH12
IC D/A CONV 12BIT R-R DUAL16SOIC datasheet.pdf
IC ECONOSCILLATOR SS 8-USOP datasheet.pdf
IC DAC 10BIT I2C OCTAL 14DFN datasheet.pdf
CONV DC/DC 2W 4.5-9VIN 15VOUT datasheet.pdf
IC REG LDO 3V 0.2A SOT23-5 datasheet.pdf
RES 4.02K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN HEADER 100POS 2MM T/H GOLD datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 41POS SKT datasheet.pdf
LEVEL SHIFTER 8BIT WCSP24 datasheet.pdf
SMS STRAIN RELIEF HOOD datasheet.pdf
HDR ASSY WITH LF datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 32POS PIN datasheet.pdf