ASSMANN WSW Components A-TB350-TT02
A-TB350-TT02 picture photo
Mfg. Part Number
A-TB350-TT02
Datasheet Download
A-TB350-TT02.pdf
Availability of A-TB350-TT02
QUANTITY
A-TB350-TT02 Order Process
Ship out your order
Specifications of A-TB350-TT02
Internal Part NumberEIS-A-TB350-TT02
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,500
PackagingBulk
TypePlug for Unshrouded Header
Number of Positions2
Positions Per Level2
Number of Levels1
Pitch0.138" (3.50mm)
Header Orientation-
Plug Wire Entry90°
Termination StyleScrew
Voltage - IEC-
Current - UL10A
Voltage - UL300V
Wire Gauge or Range - AWG16-28 AWG
Wire Gauge or Range - mm²-
ColorGreen
Operating Temperature-40°C ~ 115°C
Contact Mating FinishTin
FeaturesInterlocking (Side)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)A-TB350-TT02
Related LinksA-TB35, A-TB350-TT02 Datasheet, ASSMANN WSW Components Distributor
A-TB350-TT02 Details Description
Related parts for A-TB350-TT02
LED YELLOW DIFFUSED 0805 SMD datasheet.pdf
TVS DIODE 8VWM 13.6VC SMA datasheet.pdf
CONN EDGECARD 12POS .156 WW datasheet.pdf
RES SMD 59K OHM 0.1% 1/3W 1210 datasheet.pdf
IC REG CTRLR BUCK PWM CM 28VQFN datasheet.pdf
CAP ALUM 1200UF 20% 250V SNAP datasheet.pdf
RES SMD 887 OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
FIXED IND 4.3UH 305MA 2.4 OHM TH datasheet.pdf
CONN EDGE DUAL .050 EXTEND 40POS datasheet.pdf
DIODE ZENER 16V 500MW DO35 datasheet.pdf