ASSMANN WSW Components A-TB350-TT08
A-TB350-TT08 picture photo
Mfg. Part Number
A-TB350-TT08
Datasheet Download
A-TB350-TT08.pdf
Availability of A-TB350-TT08
QUANTITY
A-TB350-TT08 Order Process
Ship out your order
Specifications of A-TB350-TT08
Internal Part NumberEIS-A-TB350-TT08
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package800
PackagingBulk
TypePlug for Unshrouded Header
Number of Positions8
Positions Per Level8
Number of Levels1
Pitch0.138" (3.50mm)
Header Orientation-
Plug Wire Entry90°
Termination StyleScrew
Voltage - IEC-
Current - UL10A
Voltage - UL300V
Wire Gauge or Range - AWG16-28 AWG
Wire Gauge or Range - mm²-
ColorGreen
Operating Temperature-40°C ~ 115°C
Contact Mating FinishTin
FeaturesInterlocking (Side)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)A-TB350-TT08
Related LinksA-TB35, A-TB350-TT08 Datasheet, ASSMANN WSW Components Distributor
A-TB350-TT08 Details Description
Related parts for A-TB350-TT08
TERM BLOCK HDR 3POS R/A 7.5MM datasheet.pdf
CONN HEADER .100 SINGL R/A 29POS datasheet.pdf
LAMP INCAND 5MM GLASS WEDGE 14V datasheet.pdf
IC SURGE STOPPER ADJ 16-SOIC datasheet.pdf
TOOL APPLICATOR HIF3 ACCESSORY datasheet.pdf
TERM BLOCK 2POS 5.00MM PCB HORIZ datasheet.pdf
CONN FPC VERT 40POS 0.50MM SMD datasheet.pdf
RES 250 OHM 10W 0.1% RADIAL datasheet.pdf
OSC VCTCXO 212.5MHZ LVCMOS SMD datasheet.pdf
RJ45 RA SHIELDED WITH LED datasheet.pdf
CAP FILM 0.47UF 5% 310VAC AXIAL datasheet.pdf