ASSMANN WSW Components A-TB350-TT18
A-TB350-TT18 picture photo
Mfg. Part Number
A-TB350-TT18
Manufacturer
Product Category
Terminal Blocks - Headers, Plugs and Sockets
Brief Description
TERMINAL BLOCK
Datasheet Download
A-TB350-TT18.pdf
Availability of A-TB350-TT18
QUANTITY
A-TB350-TT18 Order Process
Ship out your order
Specifications of A-TB350-TT18
Internal Part NumberEIS-A-TB350-TT18
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package500
Category Connectors, Interconnects
FamilyTerminal Blocks - Headers, Plugs and Sockets
Series-
PackagingBulk
TypePlug for Unshrouded Header
Number of Positions18
Positions Per Level18
Number of Levels1
Pitch0.138" (3.50mm)
Header Orientation-
Plug Wire Entry90°
Termination StyleScrew
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
Current - IEC-
Voltage - IEC-
Current - UL10A
Voltage - UL300V
Wire Gauge or Range - AWG16-28 AWG
Wire Gauge or Range - mm²-
ColorGreen
Operating Temperature-40°C ~ 115°C
Contact Mating FinishTin
FeaturesInterlocking (Side)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)A-TB350-TT18
Related LinksA-TB35, A-TB350-TT18 Datasheet, ASSMANN WSW Components Distributor
A-TB350-TT18 Details Description
Related parts for A-TB350-TT18
RES SMD 237 OHM 0.5% 1/8W 0805 datasheet.pdf
IC BUFF/DVR TRI-ST 8BIT 20TSSOP datasheet.pdf
SW PLNGR SPDT 11A SCRW TERM 125V datasheet.pdf
IC SWITCH HIGH SIDE 2CH SOP-8 datasheet.pdf
RES 1K OHM 1/4W 5% AXIAL datasheet.pdf
FIXED IND 4.7UH 1A 160 MOHM SMD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 25W datasheet.pdf
LED BLUE DIFF 3MM ROUND T/H datasheet.pdf
SWITCH ROCKER SPDT 5A 120V datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 14KB FLASH 14SOIC datasheet.pdf
TVS DIODE 150VWM 268VC SMAJ datasheet.pdf
CONN EDGECARD 56POS .125" datasheet.pdf