ASSMANN WSW Components A-TB350-TT20
A-TB350-TT20 picture photo
Mfg. Part Number
A-TB350-TT20
Manufacturer
Product Category
Terminal Blocks - Headers, Plugs and Sockets
Datasheet Download
A-TB350-TT20.pdf
Availability of A-TB350-TT20
QUANTITY
A-TB350-TT20 Order Process
Ship out your order
Specifications of A-TB350-TT20
Internal Part NumberEIS-A-TB350-TT20
Category Connectors, Interconnects
FamilyTerminal Blocks - Headers, Plugs and Sockets
Series-
PackagingBulk
TypePlug for Unshrouded Header
Number of Positions20
Positions Per Level20
Number of Levels1
Pitch0.138" (3.50mm)
Header Orientation-
Plug Wire Entry90°
Termination StyleScrew
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
Current - IEC-
Voltage - IEC-
Current - UL10A
Voltage - UL300V
Wire Gauge or Range - AWG16-28 AWG
Wire Gauge or Range - mm²-
ColorGreen
Operating Temperature-40°C ~ 115°C
Contact Mating FinishTin
FeaturesInterlocking (Side)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)A-TB350-TT20
Related LinksA-TB35, A-TB350-TT20 Datasheet, ASSMANN WSW Components Distributor
A-TB350-TT20 Details Description
Related parts for A-TB350-TT20
RES SMD 15.4KOHM 0.25% 1/8W 0805 datasheet.pdf
IC SWITCH SPST SC70-5 datasheet.pdf
IC OPAMP CURRENT SENSE 8SO datasheet.pdf
BOX ABS BLACK 0.85"L X 0.55"W datasheet.pdf
IC REG CTRLR BUCK PWM CM 8-SOIC datasheet.pdf
IC MCU 16BIT 8KB FLASH 40WQFN datasheet.pdf
FIXED IND 47UH 340MA 2.35 OHM datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 150W datasheet.pdf
CONVERTER MINIMOD DC/DC 6.5V 25W datasheet.pdf
TERMINAL END PLATE 2MM BLUE datasheet.pdf
Crystal 38.4000MHz 30ppm 8pF 60 Ohm -20°C - 70°C Surface Mount 4-SMD, No Lead (DFN, LCC) datasheet.pdf