ASSMANN WSW Components A-TB350-VK02
A-TB350-VK02 picture photo
Mfg. Part Number
A-TB350-VK02
Manufacturer
Product Category
Terminal Blocks - Headers, Plugs and Sockets
Brief Description
TERMINAL BLOCK
Datasheet Download
A-TB350-VK02.pdf
Availability of A-TB350-VK02
QUANTITY
A-TB350-VK02 Order Process
Ship out your order
Specifications of A-TB350-VK02
Internal Part NumberEIS-A-TB350-VK02
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,500
Category Connectors, Interconnects
FamilyTerminal Blocks - Headers, Plugs and Sockets
Series-
PackagingBulk
TypeHeader, Male Pins, Shrouded (4 Side)
Number of Positions2
Positions Per Level2
Number of Levels1
Pitch0.138" (3.50mm)
Header Orientation45°
Plug Wire Entry-
Termination StyleSolder
Mounting TypeThrough Hole
Current - IEC-
Voltage - IEC-
Current - UL10A
Voltage - UL300V
Wire Gauge or Range - AWG-
Wire Gauge or Range - mm²-
ColorGreen
Operating Temperature-40°C ~ 115°C
Contact Mating FinishTin
Features-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)A-TB350-VK02
Related LinksA-TB35, A-TB350-VK02 Datasheet, ASSMANN WSW Components Distributor
A-TB350-VK02 Details Description
Related parts for A-TB350-VK02
Connector Receptacle 47 Position 0.100" (2.54mm) Tin Through Hole datasheet.pdf
IC VOLT SUPERVISOR 8-DFN datasheet.pdf
FAN AXIAL 120X25.4MM 12VDC WIRE datasheet.pdf
CONN HDR .100" SNGL SMD R/A 16PO datasheet.pdf
CONN BKWY HEADER 60POS GOLD SMD datasheet.pdf
CONN RCPT 5POS INLINE W/SKTS datasheet.pdf
IC SLIC/CODEC 1CH 38TSSOP datasheet.pdf
CONN HDR 39POS 2.54MM T/H datasheet.pdf
FIXED IND 2.7UH 865MA 540 MOHM datasheet.pdf
CAP TANT POLY 1000UF 20% 4V SMD datasheet.pdf