ASSMANN WSW Components A-TB350-VK19
A-TB350-VK19 picture photo
Mfg. Part Number
A-TB350-VK19
Manufacturer
Product Category
Terminal Blocks - Headers, Plugs and Sockets
Brief Description
TERMINAL BLOCK
Datasheet Download
A-TB350-VK19.pdf
Availability of A-TB350-VK19
QUANTITY
A-TB350-VK19 Order Process
Ship out your order
Specifications of A-TB350-VK19
Internal Part NumberEIS-A-TB350-VK19
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package500
Category Connectors, Interconnects
FamilyTerminal Blocks - Headers, Plugs and Sockets
Series-
PackagingBulk
TypeHeader, Male Pins, Shrouded (4 Side)
Number of Positions19
Positions Per Level19
Number of Levels1
Pitch0.138" (3.50mm)
Header Orientation45°
Plug Wire Entry-
Termination StyleSolder
Mounting TypeThrough Hole
Current - IEC-
Voltage - IEC-
Current - UL10A
Voltage - UL300V
Wire Gauge or Range - AWG-
Wire Gauge or Range - mm²-
ColorGreen
Operating Temperature-40°C ~ 115°C
Contact Mating FinishTin
Features-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)A-TB350-VK19
Related LinksA-TB35, A-TB350-VK19 Datasheet, ASSMANN WSW Components Distributor
A-TB350-VK19 Details Description
Related parts for A-TB350-VK19
IC CNTRL PWM SYNC SWITCH 8-SOIC datasheet.pdf
RES 5.6K OHM 2W 10% AXIAL datasheet.pdf
IC PCI EXPRSS/JITT ATTEN 24TSSOP datasheet.pdf
IC OPAMP LIMITING 10MSOP datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 85V 50W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 13.8V 150W datasheet.pdf
RES 54.9K OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 205 OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
Connector Header 18 Position 0.039" (1.00mm) Gold Surface Mount datasheet.pdf