ASSMANN WSW Components A-TB350-VK19
A-TB350-VK19 picture photo
Mfg. Part Number
A-TB350-VK19
Manufacturer
Product Category
Terminal Blocks - Headers, Plugs and Sockets
Brief Description
TERMINAL BLOCK
Datasheet Download
A-TB350-VK19.pdf
Availability of A-TB350-VK19
QUANTITY
A-TB350-VK19 Order Process
Ship out your order
Specifications of A-TB350-VK19
Internal Part NumberEIS-A-TB350-VK19
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package500
Category Connectors, Interconnects
FamilyTerminal Blocks - Headers, Plugs and Sockets
Series-
PackagingBulk
TypeHeader, Male Pins, Shrouded (4 Side)
Number of Positions19
Positions Per Level19
Number of Levels1
Pitch0.138" (3.50mm)
Header Orientation45°
Plug Wire Entry-
Termination StyleSolder
Mounting TypeThrough Hole
Current - IEC-
Voltage - IEC-
Current - UL10A
Voltage - UL300V
Wire Gauge or Range - AWG-
Wire Gauge or Range - mm²-
ColorGreen
Operating Temperature-40°C ~ 115°C
Contact Mating FinishTin
Features-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)A-TB350-VK19
Related LinksA-TB35, A-TB350-VK19 Datasheet, ASSMANN WSW Components Distributor
A-TB350-VK19 Details Description
Related parts for A-TB350-VK19
CAP CER 22PF 3KV SL/GP RADIAL datasheet.pdf
IC REG LDO 12V 0.2A TO92-3 datasheet.pdf
IC MUX DUAL 2:1 DFF LVPECL 32MLF datasheet.pdf
CONN EDGECARD 24POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
CONN HDR STR STACK 30POS 2MM SMD datasheet.pdf
CONNECTOR 1000MM CT2 datasheet.pdf
CAP ALUM 3.3UF 20% 160V RADIAL datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SP3T 5A 120V datasheet.pdf
SWITCH PUSH SPST-NO 0.1A 30V datasheet.pdf
SL 5.08/24/90 3.2SN OR datasheet.pdf
RES 80K OHM 0.6W 0.005% RADIAL datasheet.pdf