ASSMANN WSW Components A-TB381-OP06
A-TB381-OP06 picture photo
Mfg. Part Number
A-TB381-OP06
Manufacturer
Product Category
Terminal Blocks - Headers, Plugs and Sockets
Datasheet Download
A-TB381-OP06.pdf
Availability of A-TB381-OP06
QUANTITY
A-TB381-OP06 Order Process
Ship out your order
Specifications of A-TB381-OP06
Internal Part NumberEIS-A-TB381-OP06
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package800
Category Connectors, Interconnects
FamilyTerminal Blocks - Headers, Plugs and Sockets
Series-
PackagingBulk
TypeHeader, Male Pins, Unshrouded
Number of Positions6
Positions Per Level6
Number of Levels1
Pitch0.150" (3.81mm)
Header OrientationVertical
Plug Wire Entry-
Termination StyleSolder
Mounting TypeThrough Hole
Current - IEC-
Voltage - IEC-
Current - UL10A
Voltage - UL300V
Wire Gauge or Range - AWG-
Wire Gauge or Range - mm²-
Color-
Operating Temperature-40°C ~ 115°C
Contact Mating Finish-
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)A-TB381-OP06
Related LinksA-TB38, A-TB381-OP06 Datasheet, ASSMANN WSW Components Distributor
A-TB381-OP06 Details Description
Related parts for A-TB381-OP06
JUMPER-H2788TR/C2065G/X 8" datasheet.pdf
CAP CER 10000PF 100V X7R 0603 datasheet.pdf
FUSE GLASS 750MA 250VAC 3AB 3AG datasheet.pdf
CAP TANT POLY 1000UF 2.5V 2917 datasheet.pdf
CONN HEADER 5POS STR 15GOLD T/H datasheet.pdf
CONN RCPT 22POS 24AWG MTA-100 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 36POS .156 EXTEND datasheet.pdf
CONN HSG PLUG 4POS STRGHT SCKT datasheet.pdf
RES 12.1K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 6.49K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
CAP ALUM 220UF 20% 350V SNAP datasheet.pdf