ASSMANN WSW Components A-TB381-TH06
A-TB381-TH06 picture photo
Mfg. Part Number
A-TB381-TH06
Manufacturer
Product Category
Terminal Blocks - Headers, Plugs and Sockets
Brief Description
TERMINAL BLOCK
Datasheet Download
A-TB381-TH06.pdf
Availability of A-TB381-TH06
QUANTITY
A-TB381-TH06 Order Process
Ship out your order
Specifications of A-TB381-TH06
Internal Part NumberEIS-A-TB381-TH06
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package800
Category Connectors, Interconnects
FamilyTerminal Blocks - Headers, Plugs and Sockets
Series-
PackagingBulk
TypePlug for Unshrouded Header
Number of Positions6
Positions Per Level6
Number of Levels1
Pitch0.150" (3.81mm)
Header Orientation-
Plug Wire Entry90°
Termination StyleScrew - Leaf Spring, Wire Guard
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
Current - IEC-
Voltage - IEC-
Current - UL10A
Voltage - UL300V
Wire Gauge or Range - AWG16-28 AWG
Wire Gauge or Range - mm²-
ColorGreen
Operating Temperature-40°C ~ 115°C
Contact Mating FinishTin
FeaturesInterlocking (Side)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)A-TB381-TH06
Related LinksA-TB38, A-TB381-TH06 Datasheet, ASSMANN WSW Components Distributor
A-TB381-TH06 Details Description
Related parts for A-TB381-TH06
CONN MICROPLUG PHONE .097" RED datasheet.pdf
CAP CER 0.1UF 250V X7R RADIAL datasheet.pdf
IC TRANSP LATCH 16BIT 3ST 48SSOP datasheet.pdf
FOAM BLK LEAD INS GRD 1/2X36X60 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 38POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
FUSE BOARD MNT 315MA 250VAC RAD datasheet.pdf
RELAY GEN PURPOSE SPST 10A 3V datasheet.pdf
IC OSC VCXO 100MHZ 6-CLCC datasheet.pdf
PIPE BRANCH .3MX50MM WFE20D datasheet.pdf
HEATSINK 35X35X30MM L-TAB datasheet.pdf
CONN PLUG 9POS STRGHT SKT datasheet.pdf