ASSMANN WSW Components A-TB381-TV05SB
A-TB381-TV05SB picture photo
Mfg. Part Number
A-TB381-TV05SB
Manufacturer
Product Category
Terminal Blocks - Wire to Board
Brief Description
TERMINAL BLOCK
Datasheet Download
A-TB381-TV05SB.pdf
Availability of A-TB381-TV05SB
QUANTITY
A-TB381-TV05SB Order Process
Ship out your order
Specifications of A-TB381-TV05SB
Internal Part NumberEIS-A-TB381-TV05SB
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package800
Category Connectors, Interconnects
FamilyTerminal Blocks - Wire to Board
SeriesA-TB381
PackagingBulk
Number of Levels1
Positions Per Level5
Pitch0.150" (3.81mm)
Mating Orientation45° (135°) Angle with Board
Current10A
Voltage300V
Wire Gauge16-28 AWG
Mounting TypeThrough Hole
Wire TerminationScrew - Rising Cage Clamp
Features-
ColorGreen
Operating Temperature-40°C ~ 115°C
Housing MaterialThermoplastic
Contact Material - PlatingBrass - Tin Plated
Clamp Material - PlatingBrass - Nickel Plated
Screw Material - PlatingSteel - Zinc Plated
Torque - Screw0.2 Nm (1.7 Lb-In)
Screw ThreadM2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)A-TB381-TV05SB
Related LinksA-TB381, A-TB381-TV05SB Datasheet, ASSMANN WSW Components Distributor
A-TB381-TV05SB Details Description
Related parts for A-TB381-TV05SB
FUSE CERAMIC 2A 250VAC 5X20MM datasheet.pdf
RES SMD 301 OHM 0.5% 1/16W 0402 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 24POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
TRANS S-BAND PWR LDMOS SOT975C datasheet.pdf
CABLE ASSY IND PLUG-STD RJ45 5M datasheet.pdf
MOSFET N-CH 30V 9A TP-FA datasheet.pdf
CONN RCPT 54 POS BOX MNT W/SKTS datasheet.pdf
CONN MOD JACK 6P6C R/A SHIELDED datasheet.pdf
Z TYPE WIRE PUSH ON WIRE MARKER datasheet.pdf
Connector Receptacle 26 Position 0.079" (2.00mm) Gold Through Hole datasheet.pdf