ASSMANN WSW Components A-TB381-TV14SB
A-TB381-TV14SB picture photo
Mfg. Part Number
A-TB381-TV14SB
Manufacturer
Product Category
Terminal Blocks - Wire to Board
Brief Description
TERMINAL BLOCK
Datasheet Download
A-TB381-TV14SB.pdf
Availability of A-TB381-TV14SB
QUANTITY
A-TB381-TV14SB Order Process
Ship out your order
Specifications of A-TB381-TV14SB
Internal Part NumberEIS-A-TB381-TV14SB
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package500
Category Connectors, Interconnects
FamilyTerminal Blocks - Wire to Board
SeriesA-TB381
PackagingBulk
Number of Levels1
Positions Per Level14
Pitch0.150" (3.81mm)
Mating Orientation45° (135°) Angle with Board
Current10A
Voltage300V
Wire Gauge16-28 AWG
Mounting TypeThrough Hole
Wire TerminationScrew - Rising Cage Clamp
Features-
ColorGreen
Operating Temperature-40°C ~ 115°C
Housing MaterialThermoplastic
Contact Material - PlatingBrass - Tin Plated
Clamp Material - PlatingBrass - Nickel Plated
Screw Material - PlatingSteel - Zinc Plated
Torque - Screw0.2 Nm (1.7 Lb-In)
Screw ThreadM2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)A-TB381-TV14SB
Related LinksA-TB381, A-TB381-TV14SB Datasheet, ASSMANN WSW Components Distributor
A-TB381-TV14SB Details Description
Related parts for A-TB381-TV14SB
RES 2.32K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 32KB FLASH 64LQFP datasheet.pdf
POT 5.0K OHM THUMBWHEEL CERM ST datasheet.pdf
OSC MEMS 80.000MHZ CMOS SMD datasheet.pdf
RES 7.5K OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
LED XLAMP WARM WHITE 3500K 2SMD datasheet.pdf
IC OSC CLOCK QD FREQ 10CLCC datasheet.pdf
IC OFF-LINE CNTRLR PWM CM datasheet.pdf
F39-EJ-R datasheet.pdf
CRYSTAL 36.000 MHZ 12PF SMT datasheet.pdf
CAP FILM 1UF 5% 250VDC RAD datasheet.pdf