ASSMANN WSW Components A-TB500-HX02H
A-TB500-HX02H picture photo
Mfg. Part Number
A-TB500-HX02H
Datasheet Download
A-TB500-HX02H.pdf
Availability of A-TB500-HX02H
QUANTITY
A-TB500-HX02H Order Process
Ship out your order
Specifications of A-TB500-HX02H
Internal Part NumberEIS-A-TB500-HX02H
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,500
Number of Levels1
Positions Per Level2
Pitch0.197" (5.00mm)
Mating OrientationHorizontal with Board
Current6A
Voltage300V
Wire Gauge16-26 AWG
Mounting TypeThrough Hole
Wire TerminationScrewless - Push Button Clamp
FeaturesInterlocking (Side)
ColorGray
Operating Temperature-40°C ~ 115°C
Housing MaterialThermoplastic
Contact Material - PlatingBrass - Tin Plated
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)A-TB500-HX02H
Related LinksA-TB50, A-TB500-HX02H Datasheet, ASSMANN WSW Components Distributor
A-TB500-HX02H Details Description
Related parts for A-TB500-HX02H
TRIMMER 5K OHM 0.5W PC PIN datasheet.pdf
IC REG LDO 10V 0.4A SOT223 datasheet.pdf
CONN HEADER 4POS .100 DUAL SMD datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 4POS STR 3.5MM datasheet.pdf
BOARD PROGRAMMING ENGINEERING datasheet.pdf
ANTENNA 315MHZ 1/4 WAVE SMA datasheet.pdf
IC REG CTRLR BST FLYBK VM 16SOIC datasheet.pdf
IC CTLR SMPS SW 8SO datasheet.pdf
FIXED IND 220NH 441MA 360 MOHM datasheet.pdf
TFLEX HR420 18" X 18" datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 18.5V 50W datasheet.pdf