ASSMANN WSW Components A-TB500-HX02V
A-TB500-HX02V picture photo
Mfg. Part Number
A-TB500-HX02V
Datasheet Download
A-TB500-HX02V.pdf
Availability of A-TB500-HX02V
QUANTITY
A-TB500-HX02V Order Process
Ship out your order
Specifications of A-TB500-HX02V
Internal Part NumberEIS-A-TB500-HX02V
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,500
Number of Levels1
Positions Per Level2
Pitch0.197" (5.00mm)
Mating OrientationVertical with Board
Current6A
Voltage300V
Wire Gauge16-26 AWG
Mounting TypeThrough Hole
Wire TerminationScrewless - Push Button Clamp
FeaturesInterlocking (Side)
ColorGray
Operating Temperature-40°C ~ 115°C
Housing MaterialThermoplastic
Contact Material - PlatingBrass - Tin Plated
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)A-TB500-HX02V
Related LinksA-TB50, A-TB500-HX02V Datasheet, ASSMANN WSW Components Distributor
A-TB500-HX02V Details Description
Related parts for A-TB500-HX02V
CIR BRKR THRMMAG 6A 250VAC 80VDC datasheet.pdf
IC COMPARATOR 7NS LOW PWR 8SOIC datasheet.pdf
CONN HEADER .05" 50POS DUAL T/H datasheet.pdf
POSITIONER TP 944 datasheet.pdf
CONV DC/DC 10W 36-75VIN 3.3VOUT datasheet.pdf
BUZZ VAC 2.9KHZ 1M DELAY OFF datasheet.pdf
VARISTOR 990V 6.5KA DISC 14MM datasheet.pdf
ROUND STANDOFF M4 NYLON 82MM datasheet.pdf
CONN TERM BLOCK datasheet.pdf
TWZR PAIR MICRO FINE .25MM datasheet.pdf
CAP CER 36PF 25V NP0 0402 datasheet.pdf
MOSFET N-CH 5A 800V TO-220FP datasheet.pdf