ASSMANN WSW Components A-TB500-HX10V
A-TB500-HX10V picture photo
Mfg. Part Number
A-TB500-HX10V
Datasheet Download
A-TB500-HX10V.pdf
Availability of A-TB500-HX10V
QUANTITY
A-TB500-HX10V Order Process
Ship out your order
Specifications of A-TB500-HX10V
Internal Part NumberEIS-A-TB500-HX10V
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package600
Number of Levels1
Positions Per Level10
Pitch0.197" (5.00mm)
Mating OrientationVertical with Board
Current6A
Voltage300V
Wire Gauge16-26 AWG
Mounting TypeThrough Hole
Wire TerminationScrewless - Push Button Clamp
FeaturesInterlocking (Side)
ColorGray
Operating Temperature-40°C ~ 115°C
Housing MaterialThermoplastic
Contact Material - PlatingBrass - Tin Plated
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)A-TB500-HX10V
Related LinksA-TB50, A-TB500-HX10V Datasheet, ASSMANN WSW Components Distributor
A-TB500-HX10V Details Description
Related parts for A-TB500-HX10V
RES SMD 210 OHM 0.5% 1/8W 1206 datasheet.pdf
MOSFET N-CH 20V 16A DIRECTFET datasheet.pdf
CONN SDR 14POS VERT RECEPT datasheet.pdf
CONN HEADR BRKWAY .100 12POS R/A datasheet.pdf
CAP CER 5.6PF 50V NP0 0603 datasheet.pdf
CAP POLYMER 560UF 20% 4V SMD datasheet.pdf
CAP TANT 180UF 10% 15V AXIAL datasheet.pdf
SENSOR PRESSURE 100KPA GAUGE datasheet.pdf
LASER SELF-LAM LABEL 1.00 datasheet.pdf
AMPLIMITE ASY 25 POS datasheet.pdf