ASSMANN WSW Components A-TB500-HX11H
A-TB500-HX11H picture photo
Mfg. Part Number
A-TB500-HX11H
Datasheet Download
A-TB500-HX11H.pdf
Availability of A-TB500-HX11H
QUANTITY
A-TB500-HX11H Order Process
Ship out your order
Specifications of A-TB500-HX11H
Internal Part NumberEIS-A-TB500-HX11H
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package600
Number of Levels1
Positions Per Level11
Pitch0.197" (5.00mm)
Mating OrientationHorizontal with Board
Current6A
Voltage300V
Wire Gauge16-26 AWG
Mounting TypeThrough Hole
Wire TerminationScrewless - Push Button Clamp
FeaturesInterlocking (Side)
ColorGray
Operating Temperature-40°C ~ 115°C
Housing MaterialThermoplastic
Contact Material - PlatingBrass - Tin Plated
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)A-TB500-HX11H
Related LinksA-TB50, A-TB500-HX11H Datasheet, ASSMANN WSW Components Distributor
A-TB500-HX11H Details Description
Related parts for A-TB500-HX11H
XLR FEMALE PANEL RCPT 5 CONTACTS datasheet.pdf
BOX ALUM GRAY 5.08"L X 3.31"W datasheet.pdf
IC ENCORE MCU FLASH 2K 28SSOP datasheet.pdf
RELAY REED SPST 3A 5V datasheet.pdf
CAP ALUM 33UF 20% 25V SMD datasheet.pdf
IC CPLD 768MC 7.5NS 484FPBGA datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 75W datasheet.pdf
2.00MM PITCH DIL HORIZ 2.4MM PC datasheet.pdf
MULTI-PAIR 100COND 28AWG 200' datasheet.pdf
IC OSC CLOCK QD FREQ 10CLCC datasheet.pdf
CONN EDGECARD 100POS .125" datasheet.pdf