ASSMANN WSW Components A-TB500-OQ16CV
A-TB500-OQ16CV picture photo
Mfg. Part Number
A-TB500-OQ16CV
Manufacturer
Product Category
Terminal Blocks - Headers, Plugs and Sockets
Brief Description
TERMINAL BLOCK
Datasheet Download
A-TB500-OQ16CV.pdf
Availability of A-TB500-OQ16CV
QUANTITY
A-TB500-OQ16CV Order Process
Ship out your order
Specifications of A-TB500-OQ16CV
Internal Part NumberEIS-A-TB500-OQ16CV
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package500
Category Connectors, Interconnects
FamilyTerminal Blocks - Headers, Plugs and Sockets
Series-
PackagingBulk
TypeHeader, Male Pins, Shrouded (4 Side)
Number of Positions16
Positions Per Level16
Number of Levels1
Pitch0.197" (5.00mm)
Header OrientationVertical
Plug Wire Entry-
Termination StyleSolder
Mounting TypeThrough Hole
Current - IEC-
Voltage - IEC-
Current - UL20A
Voltage - UL300V
Wire Gauge or Range - AWG-
Wire Gauge or Range - mm²-
ColorGreen
Operating Temperature-40°C ~ 115°C
Contact Mating FinishTin
Features-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)A-TB500-OQ16CV
Related LinksA-TB500, A-TB500-OQ16CV Datasheet, ASSMANN WSW Components Distributor
A-TB500-OQ16CV Details Description
Related parts for A-TB500-OQ16CV
SWITCH ROCKER DPDT 3A 125V datasheet.pdf
SENSOR 200PSI 1/4-18NPT .5-4.5V datasheet.pdf
OSC XO 125.000MHZ CMOS SMD datasheet.pdf
GASKET BECU 28.7X304.8MM datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 40V 75W datasheet.pdf
LED MT SR VERT X 0.710" UNIV datasheet.pdf
RES 21 OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
IC CABLE DRIVER DUAL 16QFN datasheet.pdf
TUBING SPIRAL WRAP NATURAL 25' datasheet.pdf
STB RANGE LID FIXING BOLT datasheet.pdf
2 X 6 MAGNETIC JACK REMOVAL TOOL datasheet.pdf
D-Sub Connector Plug, Male Pins 25 Position Through Hole, Right Angle Solder datasheet.pdf