ASSMANN WSW Components A-TB500-T212SB
A-TB500-T212SB picture photo
Mfg. Part Number
A-TB500-T212SB
Manufacturer
Product Category
Terminal Blocks - Wire to Board
Datasheet Download
A-TB500-T212SB.pdf
Availability of A-TB500-T212SB
QUANTITY
A-TB500-T212SB Order Process
Ship out your order
Specifications of A-TB500-T212SB
Internal Part NumberEIS-A-TB500-T212SB
Category Connectors, Interconnects
FamilyTerminal Blocks - Wire to Board
SeriesA-TB500
PackagingBulk
Number of Levels1
Positions Per Level12
Pitch0.197" (5.00mm)
Mating Orientation45° (135°) Angle with Board
Current10A
Voltage300V
Wire Gauge12-24 AWG
Mounting TypeThrough Hole
Wire TerminationScrew - Rising Cage Clamp
FeaturesInterlocking (Side)
ColorGreen
Operating Temperature-40°C ~ 115°C
Housing MaterialThermoplastic
Contact Material - PlatingBrass - Tin Plated
Clamp Material - PlatingBrass - Nickel Plated
Screw Material - PlatingSteel - Zinc Plated
Torque - Screw0.4 Nm (3.5 Lb-In)
Screw ThreadM2.5
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)A-TB500-T212SB
Related LinksA-TB500, A-TB500-T212SB Datasheet, ASSMANN WSW Components Distributor
A-TB500-T212SB Details Description
Related parts for A-TB500-T212SB
CAP ALUM 4700UF 20% 100V SNAP datasheet.pdf
IC D-TYPE POS TRG SNGL 16TSSOP datasheet.pdf
RES SMD 634 OHM 0.1% 0.15W 0603 datasheet.pdf
CONV DC/DC 3W 9-36VIN +/-12VOUT datasheet.pdf
CAP CER 3300PF 50V NP0 AXIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 50W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 6.5V 150W datasheet.pdf
HTF 28 CRIMP TOOL datasheet.pdf
DIODE ZENER 75V 5W T18 datasheet.pdf
IC ANALOG SWITCH CMOS 8SOIC datasheet.pdf
CONN EDGECARD 16POS .100" datasheet.pdf