ASSMANN WSW Components A-TB500-T216SB
A-TB500-T216SB picture photo
Mfg. Part Number
A-TB500-T216SB
Manufacturer
Product Category
Terminal Blocks - Wire to Board
Brief Description
TERMINAL BLOCK
Datasheet Download
A-TB500-T216SB.pdf
Availability of A-TB500-T216SB
QUANTITY
A-TB500-T216SB Order Process
Ship out your order
Specifications of A-TB500-T216SB
Internal Part NumberEIS-A-TB500-T216SB
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package500
Category Connectors, Interconnects
FamilyTerminal Blocks - Wire to Board
SeriesA-TB500
PackagingBulk
Number of Levels1
Positions Per Level16
Pitch0.197" (5.00mm)
Mating Orientation45° (135°) Angle with Board
Current10A
Voltage300V
Wire Gauge12-24 AWG
Mounting TypeThrough Hole
Wire TerminationScrew - Rising Cage Clamp
FeaturesInterlocking (Side)
ColorGreen
Operating Temperature-40°C ~ 115°C
Housing MaterialThermoplastic
Contact Material - PlatingBrass - Tin Plated
Clamp Material - PlatingBrass - Nickel Plated
Screw Material - PlatingSteel - Zinc Plated
Torque - Screw0.4 Nm (3.5 Lb-In)
Screw ThreadM2.5
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)A-TB500-T216SB
Related LinksA-TB500, A-TB500-T216SB Datasheet, ASSMANN WSW Components Distributor
A-TB500-T216SB Details Description
Related parts for A-TB500-T216SB
CONN HEADER 120POS .6MM GOLD SMD datasheet.pdf
MOSFET N-CH 75V 75A D2PAK datasheet.pdf
CONN EDGECARD 16POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
CAP TANT 15UF 4V 20% 1206 datasheet.pdf