ASSMANN WSW Components A-TB500-T307
A-TB500-T307 picture photo
Mfg. Part Number
A-TB500-T307
Manufacturer
Product Category
Terminal Blocks - Wire to Board
Brief Description
TERMINAL BLOCK
Datasheet Download
A-TB500-T307.pdf
Availability of A-TB500-T307
QUANTITY
A-TB500-T307 Order Process
Ship out your order
Specifications of A-TB500-T307
Internal Part NumberEIS-A-TB500-T307
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package800
Category Connectors, Interconnects
FamilyTerminal Blocks - Wire to Board
SeriesA-TB500
PackagingBulk
Number of Levels1
Positions Per Level7
Pitch0.197" (5.00mm)
Mating OrientationHorizontal with Board
Current8A
Voltage300V
Wire Gauge14-26 AWG
Mounting TypeThrough Hole
Wire TerminationScrew - Leaf Spring, Wire Guard
FeaturesInterlocking (Side)
ColorGreen
Operating Temperature-40°C ~ 115°C
Housing MaterialThermoplastic
Contact Material - Plating-
Clamp Material - PlatingSteel, Stainless
Screw Material - PlatingSteel - Zinc Plated
Torque - Screw0.4 Nm (3.5 Lb-In)
Screw ThreadM2.5
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)A-TB500-T307
Related LinksA-TB50, A-TB500-T307 Datasheet, ASSMANN WSW Components Distributor
A-TB500-T307 Details Description
Related parts for A-TB500-T307
RES CHAS MNT 15 OHM 1% 5W datasheet.pdf
CABLE MALE-FEMALE 5POS PVC 1.0M datasheet.pdf
OSC VCXO 716.8MHZ LVPECL SMD datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 2POS STR 5.08MM datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 10V 150W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.5V 200W datasheet.pdf
FUSE AUTO 60A 58VDC 500 PC datasheet.pdf
CAP FILM 0.68UF 10% 250VDC 2DIP datasheet.pdf
CAP TANT 33UF 20% 10V AXIAL datasheet.pdf
DC/DC CONVERTER 3.3V 50W datasheet.pdf