ASSMANN WSW Components A-TB500-T313
A-TB500-T313 picture photo
Mfg. Part Number
A-TB500-T313
Datasheet Download
A-TB500-T313.pdf
Availability of A-TB500-T313
QUANTITY
A-TB500-T313 Order Process
Ship out your order
Specifications of A-TB500-T313
Internal Part NumberEIS-A-TB500-T313
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package500
Number of Levels1
Positions Per Level13
Pitch0.197" (5.00mm)
Mating OrientationHorizontal with Board
Current8A
Voltage300V
Wire Gauge14-26 AWG
Mounting TypeThrough Hole
Wire TerminationScrew - Leaf Spring, Wire Guard
FeaturesInterlocking (Side)
ColorGreen
Operating Temperature-40°C ~ 115°C
Housing MaterialThermoplastic
Contact Material - Plating-
Clamp Material - PlatingSteel, Stainless
Screw Material - PlatingSteel - Zinc Plated
Torque - Screw0.4 Nm (3.5 Lb-In)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)A-TB500-T313
Related LinksA-TB50, A-TB500-T313 Datasheet, ASSMANN WSW Components Distributor
A-TB500-T313 Details Description
Related parts for A-TB500-T313
SWITCH TOGGLE SPST 20A 250V datasheet.pdf
CONN SMA JACK 50 OHM EDGE MNT datasheet.pdf
IC OPAMP VFB 150MHZ RRO 8SOIC datasheet.pdf
RES SMD 25.5K OHM 1% 1W 2010 datasheet.pdf
IC MCU 32BIT 64KB FLASH 64LQFP datasheet.pdf
IC TRPL SUPPLY MONITOR TSOT-23 datasheet.pdf
RES ARRAY 9 RES 2.2M OHM 10SIP datasheet.pdf
OSC MEMS 50.000MHZ CMOS SMD datasheet.pdf
RES 619 OHM 1/10W 1% AXIAL datasheet.pdf
KIT DEV WIRELESS SI4461 868MHZ datasheet.pdf
IC CAR RADIO AMP 4BRIDGE PWRSO36 datasheet.pdf
CAP CER 15PF 250V NP0 0603 datasheet.pdf