ASSMANN WSW Components A-TB500-T318
A-TB500-T318 picture photo
Mfg. Part Number
A-TB500-T318
Manufacturer
Product Category
Terminal Blocks - Wire to Board
Brief Description
TERMINAL BLOCK
Datasheet Download
A-TB500-T318.pdf
Availability of A-TB500-T318
QUANTITY
A-TB500-T318 Order Process
Ship out your order
Specifications of A-TB500-T318
Internal Part NumberEIS-A-TB500-T318
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package500
Category Connectors, Interconnects
FamilyTerminal Blocks - Wire to Board
SeriesA-TB500
PackagingBulk
Number of Levels1
Positions Per Level18
Pitch0.197" (5.00mm)
Mating OrientationHorizontal with Board
Current8A
Voltage300V
Wire Gauge14-26 AWG
Mounting TypeThrough Hole
Wire TerminationScrew - Leaf Spring, Wire Guard
FeaturesInterlocking (Side)
ColorGreen
Operating Temperature-40°C ~ 115°C
Housing MaterialThermoplastic
Contact Material - Plating-
Clamp Material - PlatingSteel, Stainless
Screw Material - PlatingSteel - Zinc Plated
Torque - Screw0.4 Nm (3.5 Lb-In)
Screw ThreadM2.5
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)A-TB500-T318
Related LinksA-TB50, A-TB500-T318 Datasheet, ASSMANN WSW Components Distributor
A-TB500-T318 Details Description
Related parts for A-TB500-T318
FIXED IND 100UH 1.03A 280 MOHM datasheet.pdf
CONN HEADER 60POS DUAL VERT PCB datasheet.pdf
SWITCH SLIDE SPDT 2POS J HOOK datasheet.pdf
FIXED IND 10UH 320MA 650 MOHM datasheet.pdf
LED EASYWHT NEU WHT 4000K 2SMD datasheet.pdf
RND SPACER 0.032" NYLON 11.18MM datasheet.pdf
RES 4.64K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 1.5K OHM 1W .25% AXIAL datasheet.pdf