ASSMANN WSW Components A-TB500-T323
A-TB500-T323 picture photo
Mfg. Part Number
A-TB500-T323
Manufacturer
Product Category
Terminal Blocks - Wire to Board
Brief Description
TERMINAL BLOCK
Datasheet Download
A-TB500-T323.pdf
Availability of A-TB500-T323
QUANTITY
A-TB500-T323 Order Process
Ship out your order
Specifications of A-TB500-T323
Internal Part NumberEIS-A-TB500-T323
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package500
Category Connectors, Interconnects
FamilyTerminal Blocks - Wire to Board
SeriesA-TB500
PackagingBulk
Number of Levels1
Positions Per Level23
Pitch0.197" (5.00mm)
Mating OrientationHorizontal with Board
Current8A
Voltage300V
Wire Gauge14-26 AWG
Mounting TypeThrough Hole
Wire TerminationScrew - Leaf Spring, Wire Guard
FeaturesInterlocking (Side)
ColorGreen
Operating Temperature-40°C ~ 115°C
Housing MaterialThermoplastic
Contact Material - Plating-
Clamp Material - PlatingSteel, Stainless
Screw Material - PlatingSteel - Zinc Plated
Torque - Screw0.4 Nm (3.5 Lb-In)
Screw ThreadM2.5
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)A-TB500-T323
Related LinksA-TB50, A-TB500-T323 Datasheet, ASSMANN WSW Components Distributor
A-TB500-T323 Details Description
Related parts for A-TB500-T323
MODULE PWR ENTRY FUSE FILTER 10A datasheet.pdf
Connector Receptacle 14 Position 0.079" (2.00mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
HEATSHRINK 25/8.5MM BLACK datasheet.pdf
DIODE GEN REV 600V 16A DO203AA datasheet.pdf
Connector Socket 7 Position 0.200" (5.08mm) Gold Through Hole, Right Angle datasheet.pdf
OSC PROG 2.5NS 30PPM 2X2.5MM datasheet.pdf
CONN HEADER 1MM 76POS datasheet.pdf
CONN PLUG 5POS STRAIGHT SCKT datasheet.pdf
EVAL BOARD HMC904LC5 datasheet.pdf
CAP CER 150PF 10V X5R 01005 datasheet.pdf
CABLE STRANDED datasheet.pdf
CHISEL 30DEG 1.2MM datasheet.pdf