ASSMANN WSW Components A-TB500-TA03
A-TB500-TA03 picture photo
Mfg. Part Number
A-TB500-TA03
Manufacturer
Product Category
Terminal Blocks - Wire to Board
Brief Description
TERMINAL BLOCK
Datasheet Download
A-TB500-TA03.pdf
Availability of A-TB500-TA03
QUANTITY
A-TB500-TA03 Order Process
Ship out your order
Specifications of A-TB500-TA03
Internal Part NumberEIS-A-TB500-TA03
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,600
Category Connectors, Interconnects
FamilyTerminal Blocks - Wire to Board
SeriesA-TB500
PackagingBulk
Number of Levels1
Positions Per Level3
Pitch0.197" (5.00mm)
Mating OrientationHorizontal with Board
Current16A
Voltage250V
Wire Gauge14-26 AWG
Mounting TypeThrough Hole
Wire TerminationScrew - Leaf Spring, Wire Guard
FeaturesInterlocking (Side)
ColorBlue
Operating Temperature-40°C ~ 115°C
Housing MaterialThermoplastic
Contact Material - Plating-
Clamp Material - PlatingSteel, Stainless
Screw Material - PlatingSteel - Zinc Plated
Torque - Screw0.3 Nm (2.6 Lb-In)
Screw ThreadM3
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)A-TB500-TA03
Related LinksA-TB50, A-TB500-TA03 Datasheet, ASSMANN WSW Components Distributor
A-TB500-TA03 Details Description
Related parts for A-TB500-TA03
CBL RIBN 64COND 0.050 GRAY 100' datasheet.pdf
CAP TANT 33UF 35V 10% AXIAL datasheet.pdf
IC AMP AUDIO PWR 1.4W AB 16TSSOP datasheet.pdf
TVS DIODE 26VWM 42.1VC DO204AC datasheet.pdf
IC REG CTRLR BUCK PWM VM 32QFN datasheet.pdf
CAP FILM 0.02UF 5% 1.6KVDC RAD datasheet.pdf
RES 115K OHM 1% 1/4W AXIAL datasheet.pdf
SL CRP HSG SR 4POS datasheet.pdf
IC MCU 16BIT 8KB FRAM 38TSSOP datasheet.pdf
1MM JMPR LGT 76 TYPE D 28POS datasheet.pdf
IC OSC VCXO 160MHZ 6-CLCC datasheet.pdf